Συχνές ερωτήσεις για εγγραφές

• To 2ο Ολοήμερο Πειραματικό Νηπιαγωγείο, ΑΠΘ είναι δημόσιο Νηπιαγωγείο στο Πανόραμα και συστεγάζεται με το 3ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο, ΑΠΘ και το 5ο Νηπιαγωγείο Πανοράματος. Το κτίριο βρίσκεται δίπλα στο Ίδρυμα Μέλισσα.
  • Η εγγραφή πραγματοποιείται μετά από επιτυχία σε κλήρωση που διενεργείται ηλεκτρονικά από το ΥΠΑΙΘ. Τα αποτελέσματα αναρτώνται στην ιστοσελίδα του σχολείου.
  • Φέτος δικαίωμα συμμετοχής στην κλήρωση έχουν παιδιά γεννημένα το 2018.
  • Οι αιτήσεις γίνονται μόνο ηλεκτρονικά και δεν επιτρέπεται η είσοδος και επίσκεψη στον σχολικό χώρο.
  • Ανεξάρτητα από την υποβολή αίτησης συμμετοχής στην κλήρωση, οι ενδιαφερόμενοι γονείς θα πρέπει να εγγράψουν τα παιδιά τους στο νηπιαγωγείο της περιοχής κατοικίας τους.
  • Λειτουργούν δύο (2) Υποχρεωτικά Πρωινά Τμήματα (δύο μικτά τμήματα νηπίων και προνηπίων, όπως σε όλα τα δημόσια νηπιαγωγεία). Όσα παιδιά από κάθε τμήμα επιθυμούν φοίτηση στο Προαιρετικό Ολοήμερο ωράριο συνεχίζουν στο αντίστοιχο Ολοήμερο του Τμήματός τους.
  • Το φαγητό αποτελεί ευθύνη των γονέων και το φέρνουν καθημερινά τα παιδιά σε ειδικά σκεύη.
  • Δεν υπάρχει μεταφορά μαθητών με λεωφορείο, οπότε οι γονείς μεταφέρουν τα παιδιά τους στο νηπιαγωγείο.
  • Το 2ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο και το 3ο Πειραματικό Νηπιαγωγείο συνδέονται με το 1ο 12/θ Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο, ΑΠΘ. Οι απόφοιτοι των δυο Πειραματικών νηπιαγωγείων εγγράφονται αυτοδίκαια στο συνδεδεμένο Πειραματικό δημοτικό σχολείο.
  • Μόλις εκδοθεί η εγκύκλιος εγγράφων στα πειραματικά σχολεία θα ανακοινωθούν οι σχετικές πληροφορίες στην ιστοσελίδα του νηπιαγωγείου.
This entry was posted in Ανακοινώσεις and tagged . Bookmark the permalink.